Greenpower Slovensko

Vybraní žiaci 6. ročníka, posilnení piatackým nováčikom, sa v mesiaci jún zúčastnili už tretieho ročníka celoročného projektu Greenpower Slovensko.  Pre našich žiakov to bolo druhé vystúpenie v tomto projekte. Pôvodná myšlienka „NAVRHNI, POSTAV, PRETEKAJ“ patrí organizácii Greenpower Education Trust, ktorá vznikla vo Veľkej Británii v roku 1999. Vychádzala z akútneho nedostatku kvalitných inžinierok a inžinierov na trhu práce. Hlavným cieľom je teda podporiť záujem detí a dorastu o vedu a techniku práve prostredníctvom motoristického športu.

Žiaci počas školského roka samostatne, pod vedením pedagóga, postavili  z jednotlivých dielov základnú konštrukciu elektrickej formule, spojili časti elektrického obvodu a formulu celkovo spojazdnili. Z viacerých dizajnových návrhov  potom vybrali jeden, ktorý pretvorili do skutočnej podoby a spojili ho so základnou konštrukciou. Samozrejme, celému projektu dali dušu a príbeh, prácu si zadokumentovali a vypracovali portfólio, ktoré odprezentovali na Pedagogickej fakulte v Bratislave a zabezpečili si tak prvé body do celkového hodnotenia. V závere projektu žiaci absolvovali preteky vo viacerých kategóriách na okruhu Dlhá pri Trnave. Naši žiaci, náš tím Dewinners, ako sa tímovo nazvali – veď taká vec si zaslúži mať poriadne meno 😊 sa umiestnili vďaka svojím skvelým výkonom na popredných miestach vo viacerých kategóriách a celkovo zozbierali najviac ocenení. Úprimnú radosť nám urobilo hlavne ocenenie  „Najlepší tím“ , a to oni naozaj boli, palec hore !

Prezentácia portfólia – 2. miesto

Cena za najlepší tím – 1. miesto

Cena Ivana Fiťku za dizajn – 1. miesto

Cena za preteky (slalom, šprint, okruh) – 3. miesto

Absolútni víťazi Greenpower Slovensko – 2. miesto

Tento projekt je aj o prepájaní škôl so silnými partnermi z oblastí vedy a automobilového priemyslu prípadne firiem, ktorým sa projekt zdá zmysluplný a majú záujem o spoluprácu. Žiaci sa počas roka zúčastnili aj exkurzie v automobilke Volkswagen, kde si pozreli výrobu elektromobilov a tiež sa zapojili do súťaže manuálnej zručnosti, kde si vyskúšali tímovú prácu pri výmene kolies.

V závere by sme chceli poďakovať spoločnosti Hornbach za darovanie materiálu na stavbu karosérie formule, a firme Timizol za prepravu formule a žiakov na súťaž. Prišli sme tak ako ozajstný tím, spolu, zladení a v dobrej tímovej nálade.

Veľká a neodmysliteľná vďaka patrí najmä rodičom našich súťažiacich, za psychickú podporu počas prebiehania projektu a hlavne počas pretekov v podobe diváka-fanúšika. Tím Dewinners sa správal a vyzeral naozaj profesionálne. Ďakujeme !